Poznaj tenis stołowy dla niepełnosprawnych!

Tenis stołowy to jeden z najciekawszych sportów. Nic dziwnego, że w końcu doczekał się swojego debiutu na Paraolimpiadzie. Czym różnią się zasady gry? Dlaczego coraz więcej niepełnosprawnych decyduje się na rozpoczęcie przygody właśnie z tą dyscypliną?

Tenis stołowy niepełnosprawnych - prawdziwy przełom


Ping-pong to bardziej chwytliwa nazwa tej dyscypliny sportowej. Nawiązuje do charakterystycznych dwóch dźwięków wydobywanych podczas gry. Aby lepiej zrozumieć ten sport cofnijmy się do historii. Ojczyzną tenisa stołowego jest Anglia. Wszystko zaczęło się w latach 80. XIX wieku. Sport od razu przykuł uwagę klasy wyższej. I z biegiem czasu cieszył się coraz większą popularnością. W związku z tym wprowadzono również profesjonalny sprzęt do gry. Wcześniej do gry wykorzystywano przedmioty codziennego użytku. Zamiary stworzenia konkurencyjnej dyscypliny dla tenisa ziemnego powiodły się i tak obecnie
ping-pong plasuje się w czołówce najchętniej uprawianych dyscyplin sportowych.
Dla miłośników tenisa stołowego niewątpliwie są ważne 2 daty:

 • 1921 - utworzenie Związku Tenisa Stołowego

 •  1926 - utworzenie Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego

Najistotniejszą jednak datą dla niepełnosprawnych tenisistów stołowych jest 1960 rok. Wtedy tenis stołowy po raz pierwszy pojawił się na Paraolimpiadzie w Rzymie. Paraolimpijski Tenis Stołowy (PTT) mogą uprawiać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności z wyjątkiem niewidomych.

Zasady tenisa stołowego dla niepełnosprawnych


Różnią się jedynie w minimalnym stopniu od zasad ping-ponga osób pełnosprawnych. Odstępstwa są oczywiste i wynikają z ograniczeń ruchowych. Część zawodników porusza się na wózkach lub przy pomocy kul. Gracze są dzieleni na grupy w zależności od tego, czy rozgrywają mecz na wózkach czy na stojąco. Gra trwa do 3 wybranych setów, a do wygrania jednego seta konieczne jest zdobycie 11 punktów. Wymaganą różnicą do uzyskania przewagi przez zawodnika są 2 punkty. Jak widać liczba uzyskanych punktów i różnicy przewagi nie różnią się niczym od zasad ping-ponga dla pełnosprawnych.   
Klasy olimpijskie w Paraolimpijskim Tenisie Stołowym

W PTT możemy wyróżnić 11 klas sportowych:

KLASY OD 1 DO 5

zawodnicy grający na wózkach
(tenis stołowy na siedząco)

KLASY OD 6 DO 10 zawodnicy grający na stojąco
(tenis stołowy na stojąco)
KLASA 11 zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną
 • KLASA 1 - zawodnicy ze znaczną niepełnosprawnością, czyli ograniczenie ręki grającej, kończyn dolnych czy ruchów tułowia.Zawodnicy przed przydzieleniem do grupy przechodzą przez złożony system kwalifikacji. W tenisie stołowym na siedząco kwalifikacja dotyczy jedynie 5 klas, a w każdej z nich są określone kryteria przynależności do nich:
 • KLASA 2 - zawodnicy ze znaczną niepełnosprawnością, czyli umiarkowanie ograniczenie ręki grającej, ruchów tułowia, a także kończyn dolnych.
 • KLASA 3 - zawodnicy z umiarkowaną niepełnosprawnością, co oznacza jedynie niewielkie ograniczenie ręki lub jej prawidłowa funkcja.
 • KLASA 4 - zawodnicy z umiarkowaną niepełnosprawnością, czyli prawidłowa funkcja ręki grającej, lekkie ograniczenie ruchów tułowia, ale znaczne ograniczenie ruchów kończyn dolnych.
 • KLASA 5 - zawodnicy z niepełnosprawnością w stopniu lekkim  posiadają prawidłową funkcję ręki grającej i ruchów tułowia lub ich niewielkie ograniczenie, a także ograniczenie ruchów kończyn dolnych.

Polska mistrzyni paraolimpijska w tenisie stołowym
 

Pisząc o ping-pongu, nie sposób pominąć wybitnych osiągnięć Polaków. Natalia Partyka to imię i nazwisko znane fanom nie tylko tenisa stołowego, ale ogólnie sportu. Ta utalentowana zawodniczka paraolimpijska udowodniła, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizowaniu swoich ambicji. A najlepsze trofea nie są zarezerwowane wyłącznie dla reprezentantów Chin. Polka jest aż czterokrotną mistrzynią paraolimpijską oraz trzykrotną uczestniczką igrzysk olimpijskich!
Na swoim koncie Natalia Partyka ma medal mistrzostw z:

 • Aten (2004)
 • Pekinu (2008)
 • Londynu (2012)
 • Rio de Jainero (2016)

Przyłącz się do naszej sekcji tenisa stołowego!

Tenis stołowy to niezwykle energetyczny sport, który wzmaga chęć rywalizacji. Rozwija szybkość, uczy koncentracji i wytrwałości! Niepełnosprawni gracze stanowią wciąż wąskie grono sportowe, co daje możliwość zawarcia nowych znajomości. Najpierw trzeba jednak zacząć grę w odpowiednim miejscu i atmosferze. Już dziś dołącz do SSN!

Autor: Aleksandra Kowalczyk | AKcontent

Komentarze

Dominik 1972
30-01-2021
Jestem naprawde wdzieczny za wsparcie dla niepelnosprawnych osob. To piekne ze sa jeszcze na swiecie ludzie posiadajacy serce, dzieki takim ludziom jak wy

Zostaw komentarz